Edukacyjny Cykl Muzyczny MAT

Odpowiedzialni: Beata Paruszewska, Katarzyna Urbanowska, Dorota Mróz

Zakres działania: edukacja, wychowanie

Cele działania:

- zapoznanie oraz poszerzenie wiedzy uczniów na temat teorii, historii muzyki klasycznej i rozrywkowej,

- rozwój wrażliwości muzycznej uczniów,

- rozbudzanie zamiłowania do muzyki,

- przygotowanie do odbioru sztuki,

- zapewnienie kontaktu z wartościowymi działami muzycznymi w wykonaniu profesjonalnych muzyków i zespołów.

Opis działań:

Zespół Szkół „Rybienko Leśne” od wielu lat współpracuje z Agencją Artystyczną MAT z Olsztyna. W ciągu roku szkolnego odbywają się cykliczne koncerty muzyczne z udziałem profesjonalnych muzyków i zespołów muzycznych przeznaczone dla uczniów klas 0-III oraz IV-VI SP i I-III gimnazjum. Koncerty poruszają bardzo szeroką tematykę – teoria muzyki, instrumenty muzyczne, historia muzyki różnych okresów począwszy od średniowiecza aż po muzykę współczesną, sylwetki największych kompozytorów i instrumentalistów, muzyka rozrywkowa, twórczość znanych zespołów i muzyków – toteż uczniowie mają możliwość zdobyć i poszerzyć swoją wiedzę muzyczną. W trakcie koncertów uczniowie mają kontakt z „żywą muzyką” prezentowaną przez profesjonalistów. Podczas każdego występu uczniowie biorą udział w zabawach muzycznych, mogą dotknąć instrumentów, wczuć się w role kompozytora, dyrygenta, instrumentalisty. Ponadto pod koniec koncertów odbywają się konkursy mające na celu utrwalić przekazaną wiedzę. Każdy kończy się rozdaniem  drobnych nagród związanych z muzyką. W czerwcu, podczas ostatniego koncertu odbywa się finałowy turniej wiedzy o muzyce, który jest podsumowaniem całego cyklu. Uczniowie, zarówno maluchy z klas 0-III jak i młodzież z klas IV-VI i I-III gimnazjum, z przyjemnością biorą udział w koncertach. Z wielkim zainteresowaniem słuchają muzycznych opowieści,  bardzo chętnie także biorą udział w zabawach i konkursach.

Uzyskane efekty:

- poszerzenie wiedzy muzycznej uczniów,

- bardzo dobre oceny uczniów z przedmiotu muzyka,

- zainteresowanie uczniów muzyką,

- udział uczniów w muzycznych zajęciach pozalekcyjnych – wokalne, taneczne, gitarowe,

- poznanie pracy artystycznej muzyka,

- kontakt z profesjonalnymi muzykami,

- możliwość prezentacji własnej wiedzy i umiejętności muzycznych na forum szkoły,

- wymiana doświadczeń muzycznych.

Wnioski z realizacji:

Kontynuować współpracę z Agencją Artystyczną MAT, podejmować nowe działania mające na celu rozwój wrażliwości muzycznej uczniów.