I.  Cele i zadania świetlicy szkolnej.

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości poprzez rozwój zainteresowań, uzdolnień i umiejętności z uwzględnieniem misji szkoły: wychowanie ucznia zdrowego psychicznie, fizycznie i społecznie.

Z ogólnego celu wynikają zadania szczegółowe świetlicy szkolnej:

1. Zapewnienie uczniom dojeżdżającym opieki przed i po lekcjach.

2. Wdrażanie wychowanków do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrobienie nawyków kulturalnej rozrywki i zabawy.

3. Zapewnienie wychowankom warunków do odrabiania lekcji po skończonych zajęciach edukacyjnych, wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.

4. Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno-moralnej.

5. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.

6. Stworzenie warunków do rozwoju wyobraźni, ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej.

7. Organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniach i na powietrzu w ramach stymulowania rozwoju fizycznego.

8. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności swojej szkoły, środowiska lokalnego, regionu i kraju.

9. Tworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, kształtowanie kultury życia codziennego.

10. Upowszechnianie kultury zdrowotnej i nawyków higieny.

11. Prowadzenie współpracy z rodzicami, wychowawcami klas i pedagogami szkolnymi celem rozwiązania napotkanych trudności wychowawczych.

II.  Założenia organizacyjne.

1. Ze świetlicy korzystać mogą wszyscy uczniowie klas 0-III, IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum, którzy ze względu na czas pracy rodziców lub dojazd do szkoły muszą dłużej przebywać w szkole.

2. Opieką wychowawczą zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy przez dyrektora z powodu nieobecności nauczyciela.

3. Świetlica dysponuje jedną salą, która służy do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych, ponadto uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego, sali gimnastycznej, pracowni komputerowej i biblioteki.

III.  Warunki korzystania ze świetlicy szkolnej.

Wychowankowie powinni:

1. Zachowywać kulturę osobistą wobec osób znajdujących się w sali.

2. Przestrzegać przyjętych zasad pracy grupowej.

3. Szanować prawa indywidualne innych osób.

4. Nie dokuczać i nie przeszkadzać innym osobom.

5. Dbać o czystość i estetyczny wygląd sali.

6. Szanować sprzęt i wyposażenie pomieszczenia.

7. Wykonywać polecenia wychowawcy świetlicy.

IV.  Nagrody i kary wobec wychowanków.

1. Wyróżnienie przez wychowawcę świetlicy i/lub wychowawcę klasy.

2. Upomnienie przez wychowawcę świetlicy i/lub wychowawcę klasy.

3. Nagana udzielona w obecności wychowawcy klasy.