Jesteś tutaj:
  2. O szkole

Z kart historii Szkoły Podstawowej nr 3 w Wyszkowie

Dążeniem władz oświatowych w latach pięćdziesiątych XX wieku było ułatwienie dzieciom z Drogoszewa, Rybienka i Latoszka uczęszczania do szkoły. Przez kilkanaście lat uczniowie musieli przemierzać drogę od 3 do 5 km do szkoły podstawowej w Wyszkowie, która odczuwała nadmiar dzieci w stosunku do możliwości lokalowych.

W sierpniu 1957 roku ówczesny inspektor Wydziału Oświaty w Wyszkowie Pan Józef Sosnowski podjął decyzję zorganizowania szkoły w Rybienku Leśnym i niemal natychmiast wyszukał i wynajął odpowiedni budynek od Pana Piotra Janczura. Budynek ów jest nadal żywym dowodem istnienia szkoły, budzącym wspomnienia i choć minęło pół wieku, cieszy się świetnością dzięki staraniom obecnych właścicieli. Mimo krótkiego okresu czasu, jaki pozostał do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 1957/58 i piętrzących się trudności z ekipą remontową już 15 września placówka zaczęła funkcjonować. Obowiązki kierownika szkoły podjęła wówczas, doświadczony pedagog „Prawdziwy wychowawca i doskonały organizator” (cyt. Kronika SP nr 3) Pani Helena Tanianis. Pierwsi nauczyciele rodzącej się szkoły, którzy wychowali kilka kolejnych pokoleń młodzieży to: Panie Bogumiła Mikusek, Romana Rogulska, Wanda Boguszewska, Halina Szumowska i Pan Kazimierz Zawisza.

Ci wspaniali nauczyciele pod kierunkiem Pani Heleny Tanianis i przy pomocy rodziców oraz uczniów zdobywali podstawowe pomoce naukowe: szafy, stoły, szklili okna, naprawiali dach. Radość z powstania nowej placówki dodawała wszystkim skrzydeł. Szybko jednak okazało się, że pojemność budynku jest ograniczona. Pracowano na dwie zmiany. Z każdym rokiem dzieci przybywało, robiło się ciasno, warunki lokalowe stawały się trudne. Nie było miejsca na zajęcia pozalekcyjne, brakowało boiska i sali gimnastycznej.

Zdając sobie sprawę z pogarszających się warunków nauczania i wychowania, Pani kierowniczka Helena Tanianis, wystąpiła z projektem budowy nowej szkoły. Pomysł ten został szybko zaaprobowany przez inspektora szkolnego Pana Sosnowskiego. Od lat w centralnej części Rybienka leżała piękna, zielona polana i czekała na ,,leśną szkołę”. Teren ten z przeznaczeniem pod budowę szkoły już w 1936 roku przekazała ówczesna właścicielka Pani Skarżyńska.

26 maja 1962 roku w fundamenty powstającego budynku szkolnego – Pomnika Tysiąclecia, wmurowano akt erekcyjny. Prace budowlane posuwały się bardzo szybko. Patronat nad nimi objął Związek Spółdzielni Spożywców. Wiele prac wykonywano społecznie, mieszkańcy Rybienka zjednoczyli się przy budowie swojej szkoły. Już 9 grudnia 1963 roku świętowano jej otwarcie.

Malowniczy teren, osłonięty kilkunastoletnimi sosnami, wspierany pracą całego środowiska w krótkim okresie czasu stał się powodem westchnień wielu gości odwiedzających Rybienko i szkołę. Usytuowanie budynków do dzisiejszego dnia zapewnia uczniom ciszę, bezpieczeństwo i dodatkową nagrodę w postaci ciągłego przebywania na łonie natury.

Kalendarz historyczny

1962 r.- wmurowano akt erekcyjny w mury powstającego budynku szkoły.

1963 r.- 9 grudnia  uroczyście otwarto Szkołę Podstawową Nr 3 w Wyszkowie nadając jej imię Jana Hempla – rewolucyjnego działacza i ideologa klasowej spółdzielczości robotniczej. Obowiązki dyrektora szkoły powierzono pani Helenie Tanianis.

1972 r.- dyrektorem szkoły został pan mgr Zdzisław Kamiński.

1974 r.- 26 stycznia przekazano szkole sztandar ufundowany przez Wojewódzką Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem” w Warszawie.

1974 r.- uchwałą Rady Gminy Szkołę Podstawową nr 3 w Wyszkowie przekształcono w Zbiorczą Szkołę Gminną z placówkami podległymi w Lucynowie, Kamieńczyku, Skuszewie, Dalekiem i Leszczydole. W tym okresie szkoła stała się najlepiej wyposażoną placówką byłego województwa ostrołęckiego.

1986 r.- oddano do użytku nowe skrzydło szkoły z szatniami, biblioteką i salami lekcyjnymi na trzech poziomach.

1992 r.- oddano do użytku halę sportową wraz z pomieszczeniami przyległymi: magazynami sportowymi, szatnią, natryskami, siłownią, pracownią korektywy.

1996 r.- z inicjatywy dyrektora pana Zdzisława Kamińskiego powołano Technikum Handlowe z siedzibą w jednym skrzydle szkoły.

1999 r.- przeniesiono Technikum Handlowe do innej siedziby w Wyszkowie.

1999 r.- powołano Gimnazjum nr 3 dla dzieci i młodzieży z najbliższej okolicy, oraz Lucynowa, Leszczydołu i Kamieńczyka. Dyrektorem placówki został pan mgr Zdzisław Kamiński.

2001 r.- dyrektorem Gimnazjum nr 3 została pani mgr Alina Oleksiak.

2002 r.- pan dyrektor Zdzisław Kamiński odszedł na emeryturę, obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 przejęła pani mgr Gabriela Szczerba.

2007 r.decyzją Rady Gminy połączono Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Zespół Szkół „Rybienko Leśne”. Obowiązki dyrektora powierzono pani mgr Alinie Oleksiak.

2011 r- wyremontowano halę sportową.

2012 r. - Szkoła Podstawowa w Skuszewie stała się Filią Zespołu Szkół Rybienko Leśne”.

2013 r. - poświęcono i oddano do użytku kopię sztandaru szkoły.

2013 r. - otwarto przy szkole Plac Zabaw.

2017 r. - w związku z wprowadzeniem reformy oświaty Zespół Szkół Rybienko Leśne” został przemianowany na Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Hempla w Wyszkowie z wygasającymi oddziałami gimnazjalnymi.

2019 r. -  pani dyrektor Alina Oleksiak przeszła na emeryturę.

2019 r. - nowym dyrektorem szkoły  został pan mgr Paweł Deluga.