Niepełnosprawność + integracja = godnego życia gwarancja

Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie” zaprosiło Ananasy z I klasy na MARSZ, który odbył się 20 kwietnia br. by wspólnie uczcić Dzień Autyzmu i Zespołu Downa. Uczniowie założyli niebieskie koszulki i kolorowe skarpetki. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Z kolei kolorowe skarpetki są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z którym borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. Mimo dość niskiej temperatury setki osób przeszły ulicami Wyszkowa, sprzed fontanny przy ul. Sowińskiego na skwer Jana Pawła II, gdzie Ananasy z naszej szkoły oraz uczniowie ze szkoły z Lucynowa zaprezentowały przygotowane piosenki i wierszyki. Chorujący na autyzm Mateusz Redel opowiedział, jak wygląda świat widziany jego oczami, jak reaguje na otoczenie i dźwięki, o tym, jak uwielbia muzykę i jak doskonałą ma pamięć – „Mój świat aż tak bardzo nie różni się od waszego. Przecież każdy czasami zachowuje się dziwnie. Pomóżcie mi uwierzyć, że jestem taki sam, jak wy.” Był to już trzeci Marsz, młodzieży oraz dzieci - zdrowych i niepełnosprawnych, najpiękniejszy z możliwych manifest integracji.

Serdecznie dziękuję Rodzicom za wsparcie logistyczne: Paniom Annie Matusik, Marcie Tyczyńskiej oraz Panu Mirkowi Zdunkowi.

Katarzyna Agata Czechowska