Kartka z kalendarza

Kontakt

07-201 Wyszków

ul. Stefana Batorego 6

Tel./Fax: (29) 742-82-19

:) PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH :)

17 i 18 czerwca 2013r odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym dłuuuuga eskapada szkolna. Klasy pierwsza (!) i trzecia Szkoły Podstawowej wyjechały na dwa dni na Podlasie. W tej grupie były jeszcze dwie odważne uczennice z klasy IIa – Maja i Karolina oraz „starzy i doświadczeni podróżnicy” z VIa: Daniel, Maciek i Michał.  W zasadzie można by rzec, że wszystko odbyło się według planu. Ale wycieczka ta była inna pod każdym względem z powodu niecodziennych gości – naszych nowych Przyjaciół! Towarzyszyli nam uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie.  

 

Pierwszego dnia mieliśmy możliwość zwiedzenia Białowieskiego Parku Narodowego, multimedialnego i nowoczesnego Muzeum Przyrodniczego oraz Rezerwatu Żubrów. Wszystko to działo się w BIAŁOWIEŻY. Nocleg tamże, w ośrodku wypoczynkowym GAWRA dał wszystkim szansę wytchnienia i relaksu.

Po nabraniu sił, następnego dnia odwiedziliśmy niezwykły skansen – kompleks galerii wystawowych w CIECHANOWCU.  Było to Muzeum Rolnicze – gdzie pokazano szereg archaicznych maszyn i urządzeń rolniczych. Odtworzono wiele wnętrz i sytuacji życia codziennego z rzeczy, które odeszły na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci do lamusa (było to sentymentalne i bardzo wzruszające szczególnie dla pań wychowawczyń ;-). Na terenie klasycznego skansenu zwiedziliśmy autentyczne chaty i domy wiejskie z XVIII/XIX wieku. Byliśmy też w Muzeum Pisanek, gdzie wyeksponowano ponad dwa tysiące przepięknie i różnorodnie zdobionych jaj. Stanęliśmy też na grobli, gdzie z bliska obserwowaliśmy stary, XIX wieczny młyn, a poruszające się obok nas młyńskie koło – niczym perpetuum mobile było dla dzieci nie lada atrakcją… Wreszcie dotarliśmy do domu, który na pozór niczego specjalnego nie oferował. Jakież zdziwienie ogarnęło wszystkich, gdy okazało się, że znaleźliśmy się w szkole – z czasów PRL-u. Dzieci były zaciekawione, jak to drzewiej bywało, ale ten powrót do przeszłości dla pań nauczycielek był wprost rozczulający… Ławki, fartuszki, podręczniki, mapy, zeszyty, pomoce dydaktyczne, epidiaskop, magnetofon szpulowy UNITRA ZRK z 1977r oraz kolorowy telewizor RUBIN z 1966r…..Eeeech to są wspomnienia…

Podróż przebiegła w niesamowitej atmosferze. Jak z powyższego wynika – atrakcyjność zwiedzanych miejsc była niepodważalna i zaspokoiła nawet najbardziej wybrednych amatorów wycieczek, którymi są nasi mali, jakże wymagający globtroterzy.

Należy teraz wspomnieć o naszych gościach współtowarzyszach – wagabundach. Nikolina, Paulina, Kuba, Kacper i Weronika to uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Nie pierwszy już raz i mamy nadzieję, też nie ostatni – spotkaliśmy się na wspólnym wyjeździe. Dzieci te wraz ze swoimi nauczycielkami: Marzeną Mejer i Agnieszką Skoczeń wyjeżdżają z nami na niektóre spektakle z cyklu ABC Teatru do Teatru GULIWER, ale jeszcze nigdy nie byliśmy razem tak długo!

Dwa dni wspólnej przygody, poznawania się i wreszcie akceptacji i szacunku wobec inności drugiego człowieka, tolerancji względem niego. Doświadczenia z tej wycieczki są nie do przecenienia. Dała ona szansę naszym zdrowym i sprawnym dzieciom do przełamania strachu, litości i niemocy wobec osób niepełnosprawnych. Nadarzyła się naturalna sposobność uczenia się właściwego stosunku, komunikowania się i współżycia z niepełnosprawnymi.

Podczas tej wycieczki nastąpiło spontaniczne połączenie się światów niepełnosprawnych i sprawnych w nową całość, gdzie każda ze stron musiała w pewien sposób przewartościować/ zmienić swoje potrzeby. Zauważono, że nie tylko zdrowi mają wiele do zaoferowania, ale także niepełnosprawne dzieci mogą nas czymś ubogacić. Spontaniczna radość, uśmiech i dobroć chwytała za serce niejednego uczestnika wyprawy. A opiekuńczość, troskliwość i uczynność zdrowych uczniów, napawała dumą.

W trakcie podróży stworzyła się wspólna przestrzeń, w której zarówno zdrowi jak i niepełnosprawni – godnie, czyli RAZEM przeżywali przygodę w Białowieży.

 

„nierówni potrzebują siebie,

im najłatwiej jest zrozumieć, że każdy jest dla wszystkich

i odczytywać całość...”

                                                                     ks. Jan Twardowski

 

Było to najpiękniejsze z możliwych – zakończenie sezonu wycieczek szkolnych 2012/ 2013. 

 

 

Katarzyna Czechowska, Beata Paruszewska i Dominika Obrębska