ŚLADAMI HISTORII

26 września 2013r. klasa IIA Gimnazjum nr 3 w Wyszkowie wraz z wychowawczynią panią Marzeną Romanowicz wybrała się na wycieczkę rowerową. Przewodnikiem wyprawy był pan Jerzy Sitek.

Wyruszyliśmy rano spod szkoły. Przejechaliśmy Wyszków, a następnie bardzo malowniczą ścieżką prowadzącą lasem wzdłuż szosy dotarliśmy do Nadleśnictwa Wyszków, gdzie odpoczęliśmy na pomoście stawu z fontanną i poobserwowaliśmy mnóstwo pięknych ryb. Następnie, ścieżkami przez duży, mieszany las, dotarliśmy do niewielkiego kurhanu z okresu I wojny światowej i Linii Powstańców. Asfaltem pomknęliśmy w kierunku Porządzia, gdzie przy drodze znajduje się cmentarzyk z okresu I wojny światowej – ostatnio odnowiony. Po drodze zatrzymaliśmy się przy mogile jednego z ,,żołnierzy wyklętych” z oddziału ,,Kmiółka” – Romana Składanowskiego pseudonim ,,Wiktor”. Dalej dotarliśmy do relikwii Puszczy Białej ,,Dębu Powstańców”, który był  niemym świadkiem powstań narodowych i to na nim wieszano uczestników Powstania Styczniowego. W Porządziu zatrzymaliśmy się na boisku za kościołem, a potem poszliśmy podziwiać rozległe łąki – Pulwy. Kolejnym punktem wycieczki były Sieczychy. Ale najpierw znaleźliśmy dogodne miejsce na ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Po odpoczynku ruszyliśmy w drogę do Sieczych. Tu przed budynkiem szkoły stoi kamień z tablicą pamiątkową, a sama szkoła ma niewielką izbę poświęconą pamięci znanej akcji ,,Szarych Szeregów”, w której zginął Tadeusz Zawadzki ,,Zośka”. Z Sieczych – przez Dalekie i Natalin, bardzo zadowoleni z wycieczki, wróciliśmy do Wyszkowa.