WYCIECZKA DO WARSZAWY

18 października uczniowie klasy Ia gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Chibowską i panią Jolantą Tryc (mamą jednego z uczniów) udali się na wycieczkę do Warszawy w celu obejrzenia filmu i zwiedzenia Muzeum Chopina.

Wychowawczyni – pani Małgorzata Chibowska namówiła swoich podopiecznych na trudny, polski film pt.: „Chce się żyć”. Dzieło dotyczy problemu niepełnosprawności ludzi, a konkretnie opowiada o funkcjonowaniu chłopca z porażeniem mózgowym. Ku zdziwieniu i zaskoczeniu wychowawczyni uczniowie z powagą i pełnym zrozumieniem problemu oglądali film. Okazali się bardzo mądrzy i dojrzali. Niekiedy tylko można było usłyszeć śmiech, w momentach, które były bardzo wzruszające i tragiczne, ale wynikało to raczej z niezrozumienia sytuacji przekazanej przez twórców. Film okazał się przepiękny i bardzo pouczający. Myślę, że uświadomił młodym ludziom, że niepełnosprawni koledzy mają te same odczucia, pragnienia i marzenia. Uzmysłowił, że najcenniejszym darem człowieka jest zdrowie oraz pokazał, że trzeba poświęcić cząstkę swojego czasu dla ludzi niepełnosprawnych (zatrudniając się np. w wolontariacie). Mam nadzieję, że uczniowie, którzy obejrzeli ten jakże piękny, polski film, nie uznali czasu w kinie za stracony. Wizyta w Pałacu Ostrogskich przy ulicy Okólnik 1 również była interesująca, chociaż poprzedzona zbyt szybkim (w związku z ograniczeniem czasowym) zwiedzeniem Krakowskiego Przedmieścia i remontowanej, niestety, Starówki. Dla części uczniów klasy IA interaktywne Muzeum Chopina nie było nowością, gdyż już zwiedzali je w szkole podstawowej. Jednak dla pokaźnej części buszowanie po salach pałacu okazało się bardzo intrygujące. Najbardziej oblegane były np. kabiny, w których można było wygodnie usiąść i spokojnie posłuchać wybranego przez siebie utworu. Ciekawe były też wysuwane szuflady z rękopisami Chopina, po otwarciu których rozbrzmiewała piękna, kojąca muzyka kompozytora. Miejsca, na których się stawało i nagle słychać było z głośników w kształcie tub mazurki, preludia, także wzbudziły zdumienie zwiedzających. Atrakcji w muzeum jest multum, ale trzeba tam przyjechać i przekonać się na własne oczy i uszy. Wyjazd do stolicy można śmiało uznać za bardzo udany. Film „Chce się żyć” to niezwykła lekcja empatii, kontakt z muzyką poważną i jej twórcą – Chopinem, z kolei, to nietypowe zajęcia z muzyki, a wspólne spędzenie przez uczniów całego dnia przyczyniło się do zacieśnienia więzi między nimi.