HISTORYCZNO-PRZYRODNICZA WYCIECZKA

Dnia 24 października 2013r. klasa IIA wraz z wychowawczynią panią Marzeną Romanowicz wybrała się na historyczno-przyrodniczą wycieczkę po najbliższej okolicy.

Przewodnikiem wyprawy był Pan Jurek Sitek. Spod szkoły wyruszyliśmy o 8 rano i udaliśmy się na Fidest. Na Fideście zatrzymaliśmy się przy Dębach Skuszewskich i przy historycznej kapliczce, która dla mieszkańców Skuszewa była schronieniem podczas II wojny światowej. Następnie weszliśmy w las, gdzie poznawaliśmy różne rodzaje drzew, oraz na bagna. Przechodziliśmy przez strumyki i rzeczki po uprzednim wykonaniu kładek. To był tor przeszkód dla nas. Pokonaniu tych przeszkód towarzyszyło mnóstwo emocji, ale i dobrej zabawy. Tutaj – na Fideście – poznaliśmy wiele gatunków roślin takich jak: czeremcha kanadyjska, dąb kanadyjski, nabłoć olbrzymia, trzmielina czerwona, kalina oraz dowiedzieliśmy się, że żyją tu bobry, czarny dzięcioł, orlik krzykliwy oraz zobaczyliśmy jak wygląda gniazdo drapieżników. Wędrując po lesie nazbieraliśmy grzybów i doszliśmy do Giziewiczki. Znajduje się tu kamień upamiętniający miejsce związane z wojenną  historią Harcerskiego Batalionu Zośka. Kiedyś była tu gajówka, miejsce wyjściowe dla wielu Akcji  T-V czy akcji pod Sieczychami. Tutaj odbywały się zajęcia Agrykoli – szkoły podchorążych. W tym miejscu bywali Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Zawadzki ,,Zośka”, Jan Rodowicz ,,Anoda”. Znajduje się tutaj Dąb Baczyńskiego. Następnie przeszliśmy na piaskownię w okolice Kamieńczyka. Tytaj również bawiliśmy się świetnie. Bardzo chętnie zbiegaliśmy z ,,górki” tylko już trudniej było wejść. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko w ,,Pasji” na Kółku. Upiekliśmy kiełbaski, odpoczęliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka była niezwykle udana i pełna ciekawych przygód. Wszyscy świetnie się bawili. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.