JESIENNA ZADUMA W SKUSZEWIE

GRÓB ŻOŁNIERZA NIEZNANEGO z 1939 r.

Jadąc od strony Wyszkowa drogą na Łochów po lewej stronie na wysokości Skuszewa za sztucznym jeziorem (kilkaset metrów za nim) znajdziemy grób żołnierza nieznanego z 1939 roku. Zbudowany jest z kamienia, metalowego krzyża oraz dwóch metalowych masztów z flagami. Miejsce to ma swój wyjątkowy urok i klimat.

Już za kilka dni święto Wszystkich Świętych. To odpowiedni czas, aby uświadamiać dzieciom jak ważna jest pamięć o tych, którzy odeszli. Szczególnie mamy obowiązek pamiętać o bohaterstwie żołnierzy poległych w czasie wojny. Grób bezimiennego żołnierza nad Bugiem, to miejsce które staramy się systematycznie odwiedzać z uczniami naszej szkoły. Chociaż nie jest to zbyt blisko, to dzieci poradziły sobie znakomicie. Uprzątnęliśmy grób zasypany liśćmi. Następnie zostały zapalone znicze i odmówiona modlitwa za wszystkich bohaterów, którzy walczyli za naszą wolność.

Teren nad Bugiem to piękna przyroda. Zabawa w kolorowych liściach w powrotnej drodze, obserwacja drzew i ptaków, to dodatkowa atrakcja i pouczająca lekcja w terenie.