ŚWIĘTO EUROPY W WYSZKOWIE

W piątek, 9 maja, w dniu Święta Europy gmina Wyszków we współpracy Gimnazjum nr 2 i z Akademią Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku zorganizowało wyszkowskie Święto Europy. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, którzy mówili o wykorzystaniu szans polskiego członkostwa w rozwoju Mazowsza i regionu Wyszkowa.

Próbę podsumowania dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej podjęli pani Dagmara Sobczyk – Stankiewicz z Ośrodka Debaty Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dr Krzysztof Garczewski, prodziekan Wydziału Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. O pracy Europarlamentu i misji europosła opowiedział Jarosław Kalinowski, poseł parlamentu Europejskiego. Na uroczystości obecny był również Ambasador Malty w Polsce, Pan Pierre Clive Agius. Natomiast w muzyczną podróż po krajach Unii Europejskiej zabrała uczestników Święta Europy Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie.

Nasi uczniowie pod kierunkiem pani dyrektor A. Oleksiak, pani U. Pobudkiewicz oraz pani I. Kowalskiej przygotowali prezentacje o 4 krajach Unii Europejskiej.

Swoją wiedzę o Łotwie pogłębiali: Milena Palesa, Jakub Gałązka, Agata Rosłoniec. Na temat Litwy informacji wyszukiwali: Paulina Piekut, Sandra Niegowska i Oliwia Pyźlak. Na temat naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemiec materiały przygotowali: Karolina Pokraśniewicz, Paulina Pokraśniewicz i Natalia Potęga, a na temat Malty stanowisko przygotowały: Katarzyna Pankowska, Magdalena Reniewicz, Paulina Szczubeł i Aleksandra Augustynik. Miłą niespodzianką dla ostatniej grupy był gest wykonany przez Ambasadora Malty, który tuż przed opuszczeniem sali podszedł do naszych uczennic, aby uścisnąć im dłoń i pogratulować zaangażowania w przygotowaniach do prezentacji na temat jego kraju.

Uroczystość  przybliżyła wszystkim różnorodność państw wchodzących w skład Unii Europejskiej, promowała ideę Zjednoczonej Europy oraz przybliżyła nam wiedzę na temat zmian jakie zaszły w naszym kraju przez ostatnie dziesięć lat czyli w czasie  członkostwa Polski w Unii Europejskiej.