Młodzieżowa Rada Miejska w Wyszkowie

Zgodnie z ordynacją wyborczą 3 września ukonstytuowała się Miejska Komisja Wyborcza powołana przez burmistrza do przeprowadzenia wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie. Komisja 7 września wydała pierwsze zarządzenie, w którym określiła kalendarz wyborczy, zatwierdziła wykaz okręgów wyborczych oraz ilość mandatów radnych. Wybory do młodzieżowej rady odbędą się 7 października, głosowanie przeprowadzane będzie w godzinach od 9.00 – do 13.00.

Wybory przeprowadzane będą w szkołach podstawowych i gimnazjach Gminy Wyszków. Dyrektorzy szkół do 14 września przekażą do Miejskiej Komisji Wyborczej wnioski z propozycją składu osobowego Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla danej szkoły. 16 września Miejska Komisja Wyborcza zatwierdza składy komisji, a dzień później zostają one powołane i następuje ich ukonstytuowanie.

W terminie do 21 września Okręgowe Komisje Wyborcze informują na terenie swojego okręgu o zasadzie zgłaszania kandydatów na radnych i konieczności dostarczenia przez kandydata na radnego listy podpisów popierających jego kandydaturę (potrzeba 20 podpisów poparcia). Do 25 września Miejska Komisja Wyborcza ma za zadanie ustalić i podać do publicznej wiadomości listy kandydatów na radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Kampania wyborcza kandydatów na radnych rozpoczyna się 28 września i trwa do 6 października. Głosowanie odbywać się będzie 7 października w godzinach od 9.00 do 13.00. Miejska Komisja Wyborcza w terminie najpóźniej do 14 października ogłasza wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie. Wybory do Rady są równe, bezpośrednie, większościowe oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

Okręgi wyborcze i liczba mandatów ustalone

Zgodnie z ordynacją wyborczą i na podstawie danych z poszczególnych szkół Miejska Komisja Wyborcza ustaliła  wykaz okręgów wyborczych i mandatów do obsadzenia w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyszkowie.

Tak, jak mówi ordynacja wyborcza, każdemu okręgowi wyborczemu przysługuje ilość mandatów proporcjonalna do ilości uczniów w danym okręgu, wyliczana na podstawie proporcji - 1 mandat na każde rozpoczęte 160 uczniów w danym okręgu w roku szkolnym poprzedzającym rok szkoły, w którym zarządzono wybory. Na tej podstawie Miejska Komisja Wyborcza ustaliła 15 okręgów wyborczych. Z liczby uczniów w poszczególnych szkołach, na podstawie ordynacji Miejska Komisja Wyborcza wyliczyła liczbę mandatów i rozkładają się one następująco:

Okręg Wyborczy nr 1 – Szkoła Podstawowa  nr 1: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 301 uczniów, uprawnionych do kandydowania 97 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 2 – Szkoła Podstawowa  nr 2: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 262 uczniów, uprawnionych do kandydowania 82 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 3 – Szkoła Podstawowa  w Lucynowie – jeden mandat (uprawnionych do głosowania 67 uczniów, uprawnionych do kandydowania

17 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 4 – Szkoła Podstawowa  w Leszczydole Starym – jeden mandat (uprawnionych do głosowania 48 uczniów, uprawnionych

do kandydowania 12 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 5 – Zespół Szkół w Leszczydole Nowinach – Szkoła Podstawowa: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 61 uczniów,

uprawnionych do kandydowania 22 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 6 – Zespół Szkół w Rybnie – Szkoła Podstawowa: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 45 uczniów, uprawnionych

do kandydowania 15 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 7 – Zespół Szkół Rybienko Leśne – Szkoła Podstawowa: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 92 uczniów, uprawnionych

do kandydowania 34 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 8 – Zespół Szkół w Wyszkowie – Szkoła Podstawowa nr 5: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 261 uczniów, uprawnionych

do kandydowania 88 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 9 – Zespół Szkół w Wyszkowie – Gimnazjum: cztery mandaty (uprawnionych do głosowania 494 uczniów, uprawnionych

do kandydowania 494 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 10 – Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie: trzy mandaty (uprawnionych do głosowania 472 uczniów, uprawnionych do kandydowania

472 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 11 – Zespół Szkół Rybienko Leśne: dwa mandaty (uprawnionych do głosowania 176 uczniów, uprawnionych do kandydowania

176 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 12 – Zespół Szkół w Leszczydole Nowinach – Gimnazjum: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 69 uczniów, uprawnionych

do kandydowania 69 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 13 – Zespół Szkół w Rybnie – Gimnazjum: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 494 uczniów, uprawnionych do kandydowania

494 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 14 – Szkoła Podstawowa w Łosinnie: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 22 uczniów, uprawnionych do kandydowania

9 uczniów)

Okręg Wyborczy nr 15 – Szkoła Podstawowa w Olszance: jeden mandat (uprawnionych do głosowania 26 uczniów, uprawnionych do kandydowania

9 uczniów)

W podziału i obsadzenia mandatów wynika, że w kadencji 2015 – 2017 Młodzieżowa Rada Miejska w Wyszkowie liczyć będzie 24 radnych (wcześniej szacowana przez Fundację Civis Polonus liczba 17 radnych wynikała z obliczeń na podstawie szacunkowych danych odnośnie liczby uczniów w szkołach, Miejska Komisja Wyborcza zweryfikowała tę liczbę poprzez analizę danych szczegółowych).