Międzynarodowy Dzień Kropki

Obraz „Kropki” jest jednym z najbardziej niezwykłych dzieł  artystów –  malarzy z Zespołu Szkół RYBIENKO LEŚNE.  Namalowany został dzisiaj – 15.09.2015 r. Obraz ten przedstawia tysiące kolorowych  kropek na tle szaro-różowej kostki brukowej. Wyraziste i intensywne plamy i plamki eksponowane są w samym centrum dzieła, czyli na szkolnym placu apelowym  Niektóre kropki mają powykręcane brzegi. Inne są złożone w bukiety, piramidy lub są wpisane w figury geometryczne. W całym rysunku przeważają barwy ciepłe. Szczególnie dużo jest odcieni żółci. Został tu użyty również kontrast – zimny kamień tła i jaskrawe, eksplodujące  punkty. Liczne z nich są płomienne, a wręcz rozżarzone.  W tym obrazie, jak również w całej ich serii podobnych, namalowanych na sąsiadującej alejce zastosowano technikę, która polega na nakładaniu na siebie farby (tu – kolorowej kredy).

Jest to jedno z najpiękniejszych dzieł, jakie kiedykolwiek powstało wspólnie w naszej Szkole. Nie znajdujemy w tym obrazie ani trochę chłodu. Patrząc na „Kropki” przypomina się lato, gwar, zabawa, szczęśliwe dzieciństwo, tętniące życie i przyjaźń.

Powyższy opis „awangardowego tworu” jest wynikiem niezwykłej akcji, którą wspólni przeżyli uczniowie całego Zespołu Szkół – 15 września br. Podstawówka i Gimnazjum z Rybienka Leśnego razem „celebrowali” Międzynarodowy Dzień Kropki.  Udało się nam to już drugi raz!

Najpierw wszyscy obejrzeliśmy wzruszający film, a potem z entuzjazmem przystąpiliśmy do działań. Zostaliśmy zarejestrowani jako uczestnicy obchodów na stronie http://www.thedotclub.org/dotday/  i dołączyliśmy do grupy kropkowiczów z ponad osiemdziesięciu krajów. Znaleźliśmy się pośród 1,2 mln uczestników. W tej niesamowitej drużynie są reprezentanci odległego Nepalu, Indii, Finlandii, Rumunii i wielu innych egzotycznych krajów świata. Jak widać to święto kreatywności, odwagi i zabawy zataczacoraz szersze kręgi na całym świecie Uśmiech
Kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Książeczka „The Dot” opowiada o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a!  Obecnie Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Od sześciu lat – 15 września obchodzi się International Dot Day. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

ZS RYBIENKO LEŚNE przyłączyło się do tej inteligentnej zabawy i wspólnie z całym światem

przez moment wszyscy byliśmy utalentowanymi artystami na miarę XXI wieku.

Oby nasi wspaniali uczniowie z Rybienka Leśnego uwierzyli w swoje możliwości, które często drzemią w nich ukryte głęboko.

Każdy ma jakiś talent, tylko trzeba w siebie uwierzyć, aby go dostrzec. Uśmiech

Życzymy Wam właśnie tej wiary
Katarzyna Czechowska, Katarzyna Urbanowska, Dorota Mróz, Urszula Zadworna