Podążać za marzeniami

W każdym z nas drzemie potrzeba sprawiania sobie przyjemności. Jedni jedzą słodycze, drudzy siedzą przy komputerze, inni czytają, jeszcze inni oddają się sportom. My – uczniowie klas trzecich gimnazjum urozmaicamy swoje szkolne życie wyjazdami do Warszawy. Dzięki temu zwiedziliśmy już chyba większość ważnych muzeów stolicy. Tym razem udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które mieści się w przepięknym gmachu wzniesionym w latach 2009-2013 według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamakiego.

Muzeum opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia ich historię od przybycia około 960 roku na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początek żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczpospolitej aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III Rzeczypospolitej. Nazwa POLIN oznacza „POLSKA” w języku hebrajskim. Ekspozycje są bardzo interesujące, szczególnie interaktywne.

Po lekcji muzealnej udaliśmy się do Multikina „Targówek”. Obejrzeliśmy film Ridley’a Scotta „Marsjanin” oraz dzieło Roberta Zemeckisa „Sięgając chmur”. Dzieło Roberta Zemeckisa oparte na faktach opowiada o wyczynie młodego mężczyzny mającym miejsce w 1974 roku, polegającym na przejściu po linie (bez asekuracji) na wysokości 421 metrówmiędzy wieżowcami Word Trade Center. Film uświadomił nam, że trzeba podążać za marzeniami i że w życiu wszystko jest możliwe.