Pioruny w Rezydencjach Królewskich!

PIORUNY z klasy IIIa, 20 listopada 2015 roku odbyły niezwykłą wycieczkę do Warszawy. Dzięki lekcjom oferowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Darmowy listopad”, który jest częścią programu „Kultura Dostępna”, umożliwiającym szerokiej publiczności kontakt z ekspozycjami w siedzibach monarchów Polski, uczniowie byli „z wizytą u króla”.

Bezpłatne zwiedzanie związane z ofertą edukacyjną, z której wszyscy mogliśmy skorzystać okazało się hitem nad hitami! Wycieczka nie była łatwa – wymagała wielkiej kondycji fizycznej i intelektualnej, ale było warto. Maraton po rezydencjach okazał się doświadczeniem estetycznym bardzo wartościowym. Jak wiemy edukacja nie ogranicza się tylko do klasy szkolnej, a odbywa się w wielu miejscach – między innymi muzea są instytucjami tzw. wyższej użyteczności powołanymi m.in. realizowania do takich celów. A aspiracje edukacyjne Piorunów są naprawdę wysokie. Skorzystanie z tej oferty było wielkim marzeniem Piorunów, ich Rodziców i wychowawców. I udało się – Rezydencje Królewskie zostały zdobyte!

Pałace, zamki i parki zabytkowe w Polsce to miejsca szczególnie ważne ze względu na kapitał kulturowy i historyczną wartość. Każde z nich posiada swój unikalny charakter, każde opowiada swoją opowieść.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to jedyna w Polsce barokowa rezydencja królewska. Uczniowie z zachwytem zwiedzili historyczne wnętrza. Ponadto zobaczyli wystawę czasową wilanowskiej kolekcji ceramiki „Wokół herbaty, kawy i czekolady” z cennymi przedmiotami z czerwonej i czarnej kamionki wypalanej w Europie oraz obiekty wykonane z porcelany, srebra, plateru i szkła. Swoją postawą aż tak zachwycili obsługę muzeum, że otrzymali w prezencie książki o Muzeum Pałacu.

Zamek Królewski oczarował i onieśmielił Pioruny. Zwiedziliśmy bogato urządzone wnętrza zamku, które przeniosły wszystkich do czasów króla Stanisława Augusta. Sala Balowa, Rycerska, Tronowa oraz Canaletta, gdzie podziwialiśmy malarstwo najwyższej klasy. Apartamenty Królewskie, bezcenne zbiory malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej pozostawiły  w dzieci w niemym zachwycie.

Bardzo cenimy wartość edukacji muzealnej w procesie kształcenia, dlatego będziemy brać udział w projektach realizowanych z instytucjami kultury w zakresie sztuk wizualnych, dając naszym uczniom szansę na pogłębianie wiedzy i kreatywności. Już niedługo Pioruny znów wybiorą się w podróż do Warszawy, wykorzystując ofertę edukacyjną proponowaną przez te instytucje.

Wychowawcy:

Katarzyna Agata Czechowska,