Pioruny w Teatrze Syrena

4 grudnia 2015 r. Pioruny zameldowały się w Teatrze Syrena na sztuce według powieści Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Historię wszędobylskich mieszkańców sympatycznej osady zna każdy, bo jest to szkolna lektura a zarazem jedna z najwspanialszych książek dzieciństwa wielu pokoleń. Współautorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Jaślar. Spektakl zawiera piękne piosenki i tańce, i choć pokazuje wiele perypetii głównych bohaterów to jednak pozostawia niedosyt, bo nie wszystkie wątki powieści zostały w nim przedstawione. Książka Astrid Lindgren jest tak bogata w przygody, że jak się wyraziła Julka Stadnik, gdyby je wszystkie przeniesiono na scenę – „inscenizacja trwałaby chyba cały dzień” ;-)

Uczniowie klasy IIIa są już wytrawnymi Teatromaniakami Uśmiech. Edukacja teatralna, którą kontynuują Pioruny, uwrażliwia ich na piękno słowa mówionego, ale także za pomocą ekspresji wizualnej wyzwala przeżycia estetyczne. Dzięki częstym i systematycznym wyjazdom do teatru, muzeów i centrów naukowych kształcimy w uczniach nawyk uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, co już owocuje ich znakomitym zachowaniem i coraz większą świadomością w obcowaniu ze sztuką, tradycją i nauką. Uśmiech

Katarzyna Agata Czechowska

Krzysztof Gajewski