Pierwszaki w Muzeum Wsi Kurpiowskiej

16 maja klasy Ia i Ib wybrały się na wycieczkę do Zagrody Kurpiowskiej, niewielkiego muzeum – skansenu w Kadzidle. To urokliwe miejsce jest oddziałem Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Pan Przewodnik prezentował dzieciom zagrodę na Kurpiach zwaną siedliskiem, a w niej dom mieszkalny z wyposażeniem i nieodłączną przy nim studnią z żurawiem, spichlerz i kuźnię z oryginalnymi narzędziami i specjalistycznymi naczyniami oraz stare miododajne barcie. Uczniowie byli zadziwieni prostotą dawnego życia, mieszkania, posiłków. Zachwycali się pięknymi ozdobami izb, a zwłaszcza firankami – wycinankami, kogucikami, kolorowymi pająkami przypominającymi żyrandole, lepionymi zwierzaczkami – byśkami.

W trakcie spotkania z twórczynią ludową pierwszaki samodzielnie ulepiły byśki, które zabrały ze sobą na pamiątkę.

Miłym akcentem okazało się spotkanie z sympatycznymi reporterami telewizji TVP3, którym uczniowie chętnie udzielili wywiadu.

Pomimo chłodnej aury świetnie bawiły się wśród ciepła i zapachu sosnowych bierwion palących się na ognisku, piekli kiełbaski i wygrzewali się. Gorąca herbatka i kurpiowski drożdżowiec stały się dopełnieniem wycieczki, którą pierwszaki zaliczyły na szóstkę.

Wychowawczynie: Beata Paruszewska, Ewa Zdunek