Realizacja Programu "Książki naszych marzeń"

Szkoły, które przystąpiły do realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń” zobowiązane zostały do spełnienia pięciu wymogów. W oparciu o nie powstała poniższa koncepcja realizacji programu.

1. Podjęcie przez szkołę współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi obejmujące:

a) konsultowanie planowanych zakupów książek:

- przeprowadzenie wyborów książek w kl. IV-VI,

- spotkania z uczniami w bibliotece szkolnej, rozmowa na temat programu MEN Książki naszych marzeń”

b) wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo:

- zapoznanie z harmonogramem imprez czytelniczych organizowanych przez MBP i Bibliotekę Pedagogiczną,

- wymianę informacji o imprezach czytelniczych organizowanych w szkole i poza nią,

- wizyty uczniów z wychowawcami i bibliotekarzem w MBP.

2. Zorganizowanie co najmniej dwóch wydarzeń promujących czytelnictwo:

Dzień Głośnego Czytania, Poranki z Ciekawą Książką, Pasowanie uczniów klas I na czytelnika, Międzyklasowy konkurs recytatorski „Barwy jesieni” oraz Brzechwa dzieciom”, „Cztery pory roku”  zagadki dla kl. 0, Kamishibai  japońska sztuka głośnego czytania i opowiadania, „Biesiada czytelnicza”  kl. IIIa, „Cała Polska czyta dzieciom”.

3. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas co najmniej jednego spotkania z rodzicami:

- list otwarty dla rodziców Wpływ czytelnictwa na rozwój osobowości dzieci i młodzieży przedstawiony podczas zebrania z wychowawcą i zamieszczony na stronie internetowej szkoły,

- spotkania z rodzicami na temat znaczenia głośnego czytania,

- „Poczytam Ci Mamo, poczytam Ci Tato”  recytowanie wierszy podczas spotkania z rodzicami, („Serduszka nasze biją z radości” kl. 0; „Dla Ciebie Mamo” kl.V a, kl. II a).

4.  Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru szkolnego:

Dla całej szkoły bal karnawałowy: ”Przebieram się za bohatera ulubionej książki”.

Kl. 0  Mój przyjaciel miś  bohater książek dla najmłodszych

Kl. I  Kochamy zwierzęta – bohaterowie książek H. Webb

Kl. II  Ulubieni bohaterowie naszych książek

Kl. III  Tworzymy własną bajkę  kamishibai

Kl. IV  Literatura bez tajemnic

KL.V – Potyczki biblioteczne

Kl. VI  Młodzi Twórcy Kultury

5. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich.

Pracę biblioteki szkolnej dostosowano optymalnie do planu zajęć szkolnych, rezygnując z godzin administracyjnych bibliotekarza. Uczniowie mają możliwość wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.