Wycieczka do Pułtuska

31 maja dzieci ze Skuszewa pojechały na wycieczkę do Pułtuska. Pierwszą atrakcją była lekcja w zamkowej bibliotece na temat właściwego zachowania przy stole. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat dobrych obyczajów i zasad gościnności, dowiedzieliśmy się do czego służą różnego rodzaju sztućce oraz w jakiej kolejności z nich korzystać. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o tym jak rozkładać i składać serwetkę, jak jeść rybę, kiedy można odejść od stołu, jak ułożyć widelec i nóż na talerzu, gdy skończyliśmy już posiłek. Pomimo, że „savoir-vivre przy stole” – to wcale nie taka prosta sprawa, dzieci z naszej szkoły bardzo dużo już wiedziały i chętnie popisywały się swoimi umiejętnościami.

Po lekcji teorii przyszła pora na praktykę. W zamkowej restauracji „Karmazynowa” podano uroczysty obiad składający się z przystawki, dwóch dań oraz deseru. Wszystkie dzieci poradziły sobie wyśmienicie. Trzeba przyznać, że stosownie do wyjątkowego miejsca – zachowywały się po królewsku.

Takie zajęcia są bardzo przydatne w życiu człowieka. To świetna okazja, by poszerzyć swoją wiedzę na temat dobrego zachowania przy stole, kultury spożywania posiłków, ogłady towarzyskiej. Zajęcia pod okiem specjalisty nie trafiają się często i z pewnością nie zastąpi ich najlepszy poradnik.

Po obiedzie był czas na podziwianie eksponatów w zamkowej galerii, no i oczywiście zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się na przystań. Dzieci wyposażone w kapoki usadowiły się w ogromnych i bardzo wygodnych gondolach. Rejs po rzece Narew był bardzo przyjemny. Gondolier przekazał dzieciom różne przyrodnicze ciekawostki. Na koniec zjedliśmy pyszne lody w kawiarni, która znajdowała się tuż przy placu zabaw. Oczywiście, chętnych na karuzelę, zjeżdżalnię, huśtawki  nie brakowało. Ponadto dopisała nam pogoda.

Wycieczkę zorganizowała pani Renata Góralewska.