Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 8-10 czerwca 2016 r. uczniowie z klas IV-VI SP wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zwiedzanie rozpoczęli od kopalni drogocennego krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Wiele wspaniałych okazów zobaczyli również w Muzeum Minerałów. Dowiedzieli się też, jak niebywałej precyzji i delikatności wymaga obróbka kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Dalej swą wiedzę poszerzali w Centrum Kulturowo-Archeologicznym, gdzie ,,od podszewki” poznali prace zielarki, garncarza, wikliniarza i kowala. Własnoręcznie mogli spróbować ulepić dzban, rozniecić ogień lub zemleć mąkę w żarnach. Taka nauka bardzo się uczniom podobała.

Pogoda była wspaniała więc wszyscy postanowili wejść na Łysą Górę trudniejszym, skalistym szlakiem. Zwiedzanie zakonu oraz Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego PN wymagało wiele wysiłku, ale naprawdę niekłamany zachwyt budziła pięknie oświetlona, bajkowa Jaskinia Raj.

Na zakończenie każdy mógł znaleźć coś dla siebie w nowoczesnym Centrum Nauki ,,Leonardo da Vinci”, gdzie interaktywne ekspozycje zachęcały do poszerzenia wiedzy o człowieku.

Ostatnim punktem bardzo bogatego programu było zwiedzanie ruin Zamku w Chęcinach i gra terenowa przygotowana przez przesympatyczną pilotkę wycieczki.

Z Górami Świętokrzyskimi pożegnaliśmy się ostatnim spojrzeniem na potęgę Dębu Bartka.

Następne atrakcje już za rok!