Zbiórka surowców wtórnych

Temat działania: Zbiórka surowców wtórnych – makulatura, baterie, plastikowe nakrętki

Odpowiedzialni: Dorota Dąbkowska, Urszula Pobudkiewicz

Zakres działania: edukacja, wychowanie, profilaktyka

Cele działania:

- zachęcanie wszystkich do prowadzenia selektywnej zbiórki surowców wtórnych,
- wyrobienie nawyku segregacji odpadów w miejscu ich wytwarzania, czyli w gospodarstwach domowych i w szkole,
- wykształcanie i utrwalanie zachowań proekologicznych,
- wykazanie korzyści płynących ze zbiórki makulatury i baterii,
- przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.

Opis działań:

Zbiórka surowców wtórnych trwa w szkole od wielu lat i cieszy się wśród uczniów niezwykłą popularnością. Zbiórka makulatury przeprowadzana jest w formie konkursu międzyklasowego – klasa która zgromadzi w ciągu całego roku szkolnego najwięcej makulatury sadzi wokół szkoły drzewka zakupione z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. Baterie utylizuje firma Reba – Organizacja Odzysku S. A., natomiast plastikowe nakrętki przekazywane są na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Uczniowie zbierają surowce angażując w to całe rodziny i znajomych.

Uzyskane efekty:

- podniesienie świadomości ekologicznej uczniów i rodziców zaangażowanych w akcje,

- przybliżenie problematyki powstawania odpadów i ich wpływie na środowisko,

- wyrobienie nawyku zbierania baterii, makulatury i plastikowych nakrętek, który mobilizuje do segregacji odpadów,

- świadomy wkład w ochronę przyrody.

Wnioski z realizacji:

Kontynuować akcje ekologiczne prowadzone na terenie szkoły.